بانك مركزي با تعيين ضرب الاجلي براي دارندگان ارز بدون فاكتور اعلام كرد: دارندگان اين نوع ارز تا 15 بهمن فرصت دارند با سپرده‌گذاري ارزي يا فروش آن با نرخ بازار فرعي از شمول كالاي قاچاق و قوانين پولشويي خارج شوند. بانك مركزي هفته قبل ارز بدون فاكتور خريد را قاچاق عنوان كرد، اما روز گذشته معاون نظارتي از ارائه مهلتي براي تعيين وضعيت به دارندگان ارز بدون فاكتور خبر داد.

ابراهيم درويشي معاون نظارتي بانك مركزي با تاكيد بر قاچاق بودن ارز بدون فاكتور اعلام كرد: بانك مركزي به دارندگان چنين ارزهايي تا 15 بهمن فرصت مي دهد تا با سپرده‌گذاري در سيستم بانكي يا فروش با نرخ فرعي از شموليت داشتن كالاي قاچاق و قوانين مربوط به پولشويي خارج شوند.

ابراهيم درويشي معاون نظارتي در گفت و گو با دنياي اقتصاد اظهار كرد: به مردم توصيه مي‌كنيم در مهلت تعيين شده نسبت به تعيين وضعيت ارزهاي بدون فاكتور خود اقدام كنند تا مشمول برخي محدوديت‌ها قرار نگيرند.

درویشی گفت: پس از ابلاغ بانک مرکزی مبنی برغیر قانونی و قاچاق بودن ارز بدون مدرک خرید ، شمار زیادی از هموطنان که از پیش ارزهای خارجی در دست داشتند یا برگ خرید آنها مفقود شده است ازاین تصمیم ابراز نگرانی کردند.

وی افزود : در پی این نگرانی‌ها بانک مرکزی باهماهنگی بانک‌ها تصمیم گرفت از 29 دي تا پانزدهم بهمن فرصتی را برای این دسته ازهموطنان ایجاد کند. معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: افراد دارای ارز بدون مدرک خرید می‌توانند آن را در یکی از شعب ارزی بانک‌های دولتی یا خصوصی که بیشترین سود را به آنها می‌دهد سپرده‌گذاری کنند و بانک‌ها نیزموظف شدند سود سپرده‌های ارزی را با همان ارز به سپرده‌گذار پرداخت کنند.

وی تصریح کرد: افراد پس از سپرده‌گذاری می‌توانند هر گاه به ارز خود نیاز داشتند آن را برداشت کنند. درویشی درباره قیمت خرید ارز در بانک‌ها نیز گفت: با بانک‌ها توافق شده است که با نرخ شناور بازار فرعی که امروز برای دلار حدود 1350 تومان است ارز افراد متقاضی فروش را خریداری کنند.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود : پس از پایان مهلت تعیین شده ارزهای مکشوفه قاچاق تلقی و متناسب با مقررات و قانون مبارزه با پولشویی با دارندگان آن برخورد خواهد شد.

او افزود: با توجه به جرائم سنگيني كه براي كالاهاي قاچاق در نظر گرفته شده بهتر است دارندگان ارز بدون فاكتور هر چه سريع‌تر نسبت به فروش با نرخ بازار فرعي يا سپرده‌گذاري ارزي در بانك‌ها اقدام كنند. با توجه به مهلت تعيين شده دارندگان ارز بدون فاكتور فقط 17 روز براي تعيين وضعيت دارايي‌هاي خود فرصت دارند، در غير اين صورت بر اساس قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز در صورتي كه كالايي قاچاق اعلام شود متخلفان بايد دو برابر ارزش كالا در زمان كشف را به عنوان جريمه پرداخت كنند.

به گفته درويشي فرصت اختصاص داده شده به دارندگان ارز بدون فاكتور تمديد نخواهد شد.

تغيير كانال توزيع ارز

درويشي با اعلام اينكه بانك مركزي در نظر دارد ارز مورد نياز متقاضيان را از طريق شبكه بانكي توزيع كند به مردم اطمينان داد هيچ نگراني در خصوص تامين ارز نداشته باشند. درویشی از مردم خواست براي تامين نياز خود به شبكه بانكي مراجعه كنند. درويشي در خصوص تضمين موفقيت توزيع ارز از طريق بانك‌ها گفت: بانک مرکزی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد تا ارزی که به سیستم بانکی داده شده خلاف هدف تامین نیاز مردم خرج نشود. وي به بانك‌ها هشدار داد: در صورت تخلف در توزيع ارز با متخلفان برخورد سختي خواهد شد.

وضعيت ارز همراه مسافر

وی درباره ارز همراه مسافر نیز گفت: برای مسافران عازم خارج از کشور نیز پس از ورود به سالن ترانزیت فرودگاه‌های بین المللی باجه‌های ارزی در نظر گرفته شده است که به صورت شبانه روزی فعال هستند و به ازای هر نفر هزار دلار با نرخ بازار فرعي پرداخت می‌شود. درویشی میزان ارزی را که مسافران خارج از کشور مجازند با خود ببرند پنج هزار دلار به ازای هر نفر اعلام کرد.

فروش ارز صرافان در سيستم سنا

این مقام مسوول بانک مرکزی در خصوص استفاده از صرافان برای فروش ارز با توجه به اتفاقات روز گذشته گفت: شبکه صرافان نظام‌مند می‌شود تا شاهد اتفاقات مشابه نباشیم.

وي با تاكيد بر اينكه تخصيص سهميه به صرافان در شكل سابق انجام نخواهد شد، گفت: تمامي تهميدات انجام شده تا ارز متقاضيان واقعي در روان‌ترين حالت ممكن به دست آنان برسد. معاون نظارت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه صرافی‌های مجاز در حال ساماندهی هستند، گفت: اين صرافي‌ها موظفند فقط از طریق سیستم سنا معاملات ارزي را انجام دهند.

وی تاکید کرد: هر صرافی در این خصوص تخلفی انجام دهد پروانه آن باطل خواهد شد. سامانه نظارت ارز «سنا» از سوی بانک مرکزی ایجاد شده است و بر اساس اطلاعیه این بانک کلیه صرافان کشور موظف به ثبت تمامی ‌معاملات ارزی در سامانه «سنا» هستند. معاون نظارت بانك مركزي از فروش ارز مسافرتي در برخي صرافي‌ها مجاز در كنار شبكه بانكي خبر داد و گفت: فروش اين نوع ارز با نظارت دقيق بانك مركزي صورت خواهد گرفت تا به دست متقاضيان واقعي برسد.

برخورد قاطع با دلالان

معاون نظارتي بانك مركزي در گفت‌وگو با مهر نيز درباره برخورد نیروی انتظامی ‌با دلالان بازار ارز گفت: بانک مرکزی هماهنگی‌های لازم را در این زمینه با نیروی انتظامی ‌انجام داده است.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه نیروی انتظامی ‌برای برخورد با دلالان ارزی با لباس مبدل وارد بازار ارز شده‌اند، افزود: نیروی انتظامی ‌با لباس مخصوص وارد بازار نشده و حضور ماموران به صورت نامحسوس است.

وی تاکید کرد: علاوه بر نیروی انتظامی، سایر ارگان‌ها و نهادهای نظارتی با بازرسان بانک مرکزی برای نظارت بر بازار ارز همکاری دارند.

این مقام مسوول در بانک مرکزی اظهار کرد: به شما اطمینان می‌دهم که دلالی در بازار به خرید و فروش آزاد ارز نمی‌پردازد، البته ممکن است برخی‌ها در گوشه و کنار پیدا شوند که نسبت به انجام این کار اقدام می‌کنند.

درویشی در پاسخ به این سوال که تاکنون چند نفر از دلالان بازار ارز توسط نیروی انتظامی ‌دستگیر شده‌اند یا با آنها برخورد شده است؟ عنوان کرد: باید در این زمینه از نیروی انتظامی ‌سوال کنید.

او با اشاره به پراكنده كردن دلالان از مقابل پاساژ افشار و بازار اظهاركرد: در حال حاضر حضور دلالان در بازار كمرنگ شده و به زودي با تدابير اتخاذ شده امكان داد و ستد از اين گروه سلب مي‌شود.

از معاون نظارتی بانک مرکزی سوال شد که آيا در حال حاضر صرافی‌ها عملا به کار دلالی روی آورده‌اند و بازار سیاه ارز به راه انداخته‌اند؟ که وی پاسخ داد: ساماندهی‌های ارزی را آغاز کرده‌ایم.

وی از آغاز اجرای فاز اول ساماندهی بازار ارز با اختصاص یکسری صرافی‌های خاص برای فروش ارز مسافری از ديروز چهارشنبه در بازار خبرداد و گفت: تعدادی از صرافی‌ها را برای اجرای این برنامه فعال کرده ایم.

درويشي از برخورد قاطع بانك مركزي با دلالان سخن گفت و افزود: دست دلالان و بورس‌بازان از بازار قطع خواهد شد.

اخبار خوش ارزی و ساماندهی بازار سکه

وی با تاکید بر اینکه در روزهای آتی اخبار خوش ارزی خواهیم داشت، تصریح کرد: فازهای بعدی ساماندهی بازار ارز در روزهای آتی انجام خواهد شد. درویشی در پاسخ به این سوال که قیمت سکه‌ها در دو روز گذشته به شدت افزایش یافته است، آیا بانک مرکزی برنامه‌ای در این زمینه دارد یا خیر؟ گفت: بازار سکه نیز به زودی ساماندهی می‌شود.
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.