مقامات کوبا از فردا دوشنبه محدودیت های سفر علیه شهروندان خود را لغو می کنند.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آلمان، برخی از این اقدام با عنوان گامی در مسیر اصلاحات یاد می کنند که شهروندان کوبایی انتظار آن را می کشیدند و برخی دیگر با شک و تردید به این اقدام نگاه می کنند.

براساس اصلاحات جدید، از این پس شهروندان کوبایی برای سفر خارجی نیازمند دریافت مجوز سفر (وایت کارت) و همچنین ارائه دعوت نامه از کشور مقصد را به مقامات کوبایی ندارند.

دولت کوبا ازسال 1976 اجرای این قوانین را برای سفر خارجی شهروندان خود اعمال می کرد.

حدود 5 سال پیش هم دولت کوبا اعلام کرد استفاده از موبایل (تلفن همراه) برای همه مردم آزاد است. قبل از این تنها مقامات بلندپايه دولتي و يا افرادي كه براي شركت‌هاي خارجي كار مي‌كردند، اجازه‌ي داشتن تلفن همراه را داشتند. البته بسياري از كوبايي‌ها پيش از اين از طريق اشتراك‌هايي كه شركت‌هاي خارجي برايشان ايجاد كرده‌اند، صاحب اشتراك تلفن همراه شده‌ بودند.

وزارت امور خارجه کوبا در این باره اعلام کرد از این پس، شهروندان برای سفر خارجی تنها نیازمند داشتن گذرنامه معتبر و دریافت ویزا از کشور مقصد هستند.روزنامه دولتی "گرانما" چاپ هاوانا هم با انتشار این خبر به نقل از مقامات دولتی نوشت: تدابیر لازم برای حفاظت از سرمایه نیروی انسانی که انقلاب آن را به وجود آورده، همچنان به کار گرفته می شوند.

دولت کوبا از ارائه گذرنامه برای برخی از شهروندان به "دلایل مربوط به دفاع و امنیت ملی" یا افرادی که دارای تعهدات به دولت کوبا یا مسؤولیت های شهروندی یا غیرنظامی هستند خودداری می کند.

در قانون جدید مربوط به سفر خارجی در کوبا، دلایل دیگری مربوبط به منافع ملی نیز به عنوان دلیل عدم صدور گذرنامه برای برخی افراد، مطرح شده است.پیش بینی می شود دولت کوبا همچنان در روند سفرهای خارجی فعالان مخالف و گروه های سندیکایی ، محدودیت ایجاد کند.

با این حال بسیاری امیدوارند این اقدام اصلاحگرایانه - حداقل در بخش سفر -  آزادی بیشتری را برای مردم کوبا به همراه داشته باشد همانگونه که در اصلاحات اقتصادی اخیر این اتفاق افتاد.

براساس بخشی از این اصلاحات اقتصادی، به شهروندان کوبا اجازه داده شد به صورت مستقل مجوز کار دریافت کنند.هزاران کوبایی در دهه های 80 و 90 میلادی قرن گذشته به آمریکا مهاجرت کردند. بسیاری از آنها هم در هنگام عبور از فاصله 145 کیلومتری میان کوبا و ایالت فلوریدا آمریکا در دریا غرق شدند. ماموران آمریکا در صورت بازداشت مهاجران کوبایی در دریا آنها را به کشورشان برمی گرداندند اما به کوبایی هایی که به خاک آمریکا می رسیدند اجازه می دادند در این کشور باقی بمانند.

بیش از دو میلیون نفر از مردم کوبا در خارج از این کشور زندگی می کنند که 85 درصد آنها در آمریکا هستند.

"الیزاردو سانچز" از فعالان مخالف و رئیس کمیته حقوق بشر و آشتی ملی کوبا به این اصلاحات با دیده تردید نگاه می کند. او که رهبری مجموعه غیرقانونی را برعهده دارد به گفتن این جمله بسنده می کند: باید منتظر باشیم و ببینیم.همچنین وبلاگ "یوانی سانچز" هم در این باره نوشت: به نظر می رسد از این به بعد تسویه افرادها در مرحله صدور گذرنامه و نه مجوز خروج از کشور صورت بگیرد.

او اضافه کرد: در 5 سال، 20 مرتبه از دریافت مجوز سفر خارجی محروم شدم آیا بعد از این می توانم به یک سفر خارجی بروم؟

"ارتورو لوبیز" کارشناس  آمریکایی کوبایی و مدرس علوم سیاسی در دانشگاه دنور آمریکا هم در این باره گفت: تغییراتی که تاکنون در کوبا اجرا شده اند حتما منجر به مطالبه اصلاحات بیشتری خواهند شد. کوبایی ها بدون شک و تردید هم اکنون خواهان آزادی ها و اصلاحات بیشتری هستند.


رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.