تفاوت دریاچه نگون بخت ارومیه با دریاچه ای در 200 کیلومتر آنطرفتر!

 

درياچه اروميه به دليل بي توجهي مسؤولان و ندانم كاري هاي برخي از كارشناسان دچار بحراني شده است كه تا نابودي كامل و حتي حذف آن از نقشه جغرافياي كشورمان فاصله اي باقي نگذاشته است.

در نابودي درياچه اروميه هم، بي  گمان ضعف مديريت منابع آب توسط همه متوليان به ويژه جهاد كشاورزي، وزارت نيرو، وزارت راه و شهرسازي و سازمان محيط زيست، كاملاً مشهود و انكار ناشدني است. اما خبر جالب و قابل تأمل به نقل از سايت تابناك اينكه فروش لجن و نمك بسته بندي شده درياچه بحرالميت براي عربستان، اردن و رژيم صهيونيستي بسيار درآمدزا شده است. به دليل تبليغات فراوان و مديريت صحيح، هم اكنون يك شيشه 300 گرمي لجن بحر الميت به قيمت 80 دلار در مراكز گردشگري عربستان به فروش مي رسد!

شمارش معكوس براي حيات درياچه اروميه در حالي آغاز شده است كه از جزاير زيبا، حيات وحش، پرندگان مهاجر، چشمه هاي آب معدني شامل آب هاي گوگردي و گازدار و قليايي و نمكي و گل و لاي و لجن هاي پيرامون درياچه كه هر يك، ظرفيت بسيار مناسبي براي گسترش صنعت اكوتوريسم و بخش هاي بسيار درآمدزا براي اقتصاد محلي و ملي است هيچ بهره اي برده نشده است.

سدسازي براي زمين هاي كشاورزي، احداث جاده ميان گذر اروميه، شور شدگي بحراني درياچه، پايين آمدن سطح آب درياچه اروميه، و گرماي زمين و پيامد هاي خشك شدن درياچه، از جمله مشكلات اين زيست بوم منحصر به فرد در شمال غربي كشورمان است. انتقال پساب هاي صنعتي به درياچه اروميه، توقف سد سازي و نيز تزريق آبهاي سطحي از جمله محورهايي هستند كه به عنوان راهكار حل بحران شناخته شده اند.

تفاوت دریاچه نگون بخت ارومه با دریاچه ای در 200 کیلومتر آنطرفتر!

اين در حالي است كه درياچه «وان» در تركيه كه كمتر از 200 كيلومتر با درياچه اروميه فاصله دارد و از اقليمي مشابه برخوردار است نه تنها با مشكلات مرگبار درياچه اروميه روبرو نيست بلكه هم اينك يكي از قطبهاي بزرگ و درآمدزا براي صنعت گردشگري پررونق تركيه به شمار مي رود!

درياچه اروميه با همه زيبايي ها و استعدادهايش مقابل چشم مردم و مسؤولان در حال نابود شدن است در حالي كه هنوز براي نجات آن فرصت داريم!.../تحلیل:انتخابرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.