تاريخ : | | نویسنده : chatpouya

اخبار,اخبار سیاسی,وزارت علوم

 

 اخبار  سیاسی - وزارت علوم به دنبال "دانشگاه نسل سوم"
محمد فرهادی : باید از حواشی پرهیز کرد

 وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ضمن تشکر از رئیس جمهور و نمایندگان مجلس گفت: با توجه به اسناد بالادستی که بسیار دقیق و جدی است سند تحول نظام آموزش عالی شروع شده و با توجه به رهنمودهای رهبری در این عرصه بسیاری از مسائل این حوزه حل خواهد شد.

محمد فرهادی در مراسم معارفه خود که صبح امروز با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از معاونین این وزارتخانه و روسای دانشگاه‌ها در ساختمان وزارت علوم برگزار شد، با بیان اینکه در این مدت کم و بیش با حوزه آموزش عالی درگیر بودم افزود: در این زمینه باید دو کارکرد اصلی را دنبال کنیم.

 

کارکرد اول تربیت نیروی انسانی و کارآمد و کارکرد دوم گسترش مرزهای دانش است. وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید به دانشگاه‌های کارآفرین تبدیل شوند افزود: باید نسل سوم دانشگاه‌ها را تحقق بخشید زیرا نسل اول آموزشی، نسل دوم پژوهشی و نسل سوم دانشگاه‌ها کارآفرینی و ثروت است.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: کارآفرینی باید منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد و ظرفیت دانشگاه‌ها را در راستای اقتصاد دانش بنیان به کار گرفته و از ظرفیت دانشگاه‌ها برای تربیت دانشجویان خارجی استفاده کند. فرهادی در ادامه گفت: ما اکنون بیش از 250 دانشگاه، موسسه آموزش عالی و پژوهشگاه داریم.

 

البته این آمار شامل بخش‌های غیر دولتی و بخش آموزشی پزشکی نمی‌شود. همچنین 4.5 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد و سالانه یک میلیون نفر از دانشگاهها فارغ التحصیل می‌شوند. وی به بحث اشتغال‌زایی اشاره کرد و افزود: برای اشتغال‌زایی هر دانشجو 300 میلیون دلار لازم است. یعنی تا پایان برنامه ششم توسعه به طور کلی یک میلیارد و800 میلیون تومان هزینه اشتغالزایی فارغ التحصیلان خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر توسعه مراکز رشد علوم و فناوری تاکید کرد و گفت: باید به توسعه مراکز رشد علوم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان توجه کنیم به همین دلیل باید ارتباط ما با وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دیگر تنگاتنگ باشد. فرهادی با بیان اینکه باید به متن پرداخته شود اظهار کرد: باید از حواشی که می‌تواند مانع راه باشد احتراز کنیم. همچنین از توسعه غیرهدفمند در آموزش عالی که باعث اتلاف بودجه و نیروی انسانی می‌شود پرهیز کرده و به شناسایی نیروی انسانی، تعداد دانشگاه، تعداد دانشجو، رشته‌ها و سطوح بر اساس نیاز کشور توجه کنیم که این امر بر عهده وزارت علوم و یکی از برنامه‌های ما است.

فرهادی در ادامه با تاکید بر اینکه مسائل فرهنگی و اعتباری درون دانشگاه باید مورد توجه باشد گفت: باید فضای آرام و با نشاط در دانشگاه ایجاد شود و انگیزه‌ها برگردد. باید کارآموزی تبدیل به کارورزی شود. وی در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه علوم انسانی گام‌هایی برداشته شده است و تحول رشته‌های علوم انسانی مورد توجه است. خوشبختانه ستاد تحول برای این منظور تشکیل شده است و مراکز رشد علوم انسانی باید مورد توجه قرار گیرد.
 
 اخبارسیاسی  - ایسنا
 رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.