تاريخ : | | نویسنده : chatpouya

 استاندار لرستان در جمع خبرنگاران گفت: بلند‌ترين سد دنيا به ارتفاع 315 متر در شمال لرستان بر روي رودخانه بختياري احداث مي‌شود.

به گزارش فارس سيد‌حسين صابري اعلام كرد: سد بختياري با ارتفاع 315 متر به عنوان بلند‌ترين سد بتوني جهان در شمال لرستان ساخته مي‌شود كه با هدف توليد انرژي و جلوگيري از رسوبات به مخزن به ظرفيت 4 ميليارد و 800 ميليون متر مكعب آب ساخته مي‌شود.
وي افزود: عرض اين سد در پي 50 متر، تاج آن 434 متر، ظرفيت تخليه 5 هزار و 700 متر مكعب در ثانيه و توليد برق آن 1500 مگاوات خواهد بود كه سالي 2 هزار و 984 گيگاوات برق توليد خواهد كرد.
استاندار لرستان با بيان اينكه سالانه 5/13 ميليارد متر مكعب بارش در استان وجود دارد گفت: متاسفانه تنها 25 درصد كشاورزي اين استان آبي و بقيه به صورت ديم كاشته مي‌شود.
صابري افزود: همچنين سد رودبار در منطقه الي‌گودرز به ارتفاع 158 متر و طول 211 متر و عرض تاج 8 متر با مخزن 228 ميليون متر مكعب و آبدهي 2 هزار و 900 متر مكعب در ثانيه احداث مي‌شود كه دو واحد نيروگاهي با ظرفيت 450 مگاوات در آن احداث مي‌شود.
وي افزود: هدف از ساخت اين سد‌ها علاوه بر توليد برق تبديل زمين‌هاي كشاورزي ديم به آبي و استفاده بهينه از منابع آب استان است.
وي كه به عنوان سيزدهمين استاندار بعد از انقلاب اسلامي در لرستان حضور دارد گفت: بر اساس آخرين سرشماري سال 85 جمعيت استان يك ميليون و 716 هزار نفر و امروز به يك ميليون و 760 هزار نفر افزايش يافته كه 836 هزار نفر مرد و بقيه زن هستند.
صابري افزود: بيش از 50 درصد جمعيت استان زير 30 سال سن دارند كه اين استان از جمعيت جوان برخوردار بوده و نياز به ايجاد فرصت‌هاي شغلي جديد براي جوانان احساس مي‌شود.
استاندار لرستان مساحت استان را 28 هزار و 157 كيلومتر مربع معادل 7/1 درصد وسعت كشور ذكر كرد و گفت: لرستان با 7 استان همسايه بوده و اقوام لر و لك در اين استان ساكن بوده‌ و استان داراي 9 شهرستان، 23 شهر، 23 بخش، 2750 پاركه آبادي مصور و رسمي و در آينده با تصويب دولت شهر جديد چگيني در استان ايجاد خواهد شد.
وي با بيان اينكه اين استان در شهرستان سلسله داراي سردترين نقاط كشور و در منطقه پل دختر گرمترين نقاط كشور را در خود جاي دارد گفت: لرستان با موقعيت استراتژيك و مركزي خود به عنوان مركز پشتيباني و انبار كشور تلقي مي‌شود و از اين استعداد براي ساخت سيلو و انبارهاي نگهداري مواد غذايي و ايجاد اشتغال مي‌توان به بهترين نحو استفاده كرد.
صابري افزود: 25 درصد معادن سنگ ساختماني كشور در اين استان قرار دارد. همچنين بيشترين جنگل‌هاي بلوط در استان در كوه‌هاي زاگرس قرار گرفته 450 واحد سنگبري سنتي و قديمي و پيشرفته در استان مشغول كار هستند.
استاندار لرستان با بيان اينكه مناسبترين كارخانه‌ آهك هيدراته در پل دختر قرار گرفته گفت: 90 درصد از محصولات اين كارخانه صادر و بقيه در صنايع فولاد خوزستان استفاده مي‌شود.
استاندار لرستان وجود باغ‌هاي انجير سياه به وسعت 10 هزار هكتار در پل دختر را از ويژگي‌هاي اين استان دانست و گفت: 11 درصد توليد آب كشور در اين استان انجام مي‌شود.
صابري افزود: سدهاي كارون و كرخه از اين استان سرچشمه گرفته و تنوع آب و هوايي فراواني در لرستان به چشم مي‌خورد همچنين اخيرا نهضت كاشت درخت زيتون در استان در اراضي شيب دار شروع شده است.
وي افزود: 6 ميليون و 300 هزار واحد دامي در استان وجود دارد همچنين لرستان جزء 3 استان برتر در توليد ماهي قزل‌آلاي سردابي به شمار مي‌رود و بزرگترين مجتمع توليد اين ماهي در شهرستان سلسله قرار گرفته است.
صابري با بيان اينكه قبل از پيروزي انقلاب يك آموزشكده با ظرفيت 500 دانشجو در استان وجود داشت گفت: امروز دانشگاه لرستان، علوم پزشكي لرستان، آزاد اسلامي و پيام نور و دانشگاه بروجردي بيش از 52 هزار دانشجو را در خود جاي دادند و اخيرا دانشگاه علوم پزشكي استان از رتبه 3 به رتبه 2 ارتقا يافته است.
وي افزود: از 14 نقطه كشوري در سال جاري 2 نفر در استان لرستان بودند كه آقاي دكتر صالح‌نيا نخبه توليد گياهان دارويي و ايجاد مزارع اين رشته به نوع نخبه در خدمات پزشكي شناخته شده است. همچنين دو كارخانه داروسازي اكسير و دام‌لران كه اولي براي داروهاي انساني و دومي براي داروهاي دامي فعاليت مي‌كنند همچنين دو كارخانه كاشي سامان و جم در بروجرد قرار گرفته است و كارخانه زاگرس خودرو نيز در استان قرار گرفته است.
استاندار لرستان همچنين افزود: بزرگترين كارخانه فروسيليس و فروآلياژ در خاورميانه در شهرستان ازنا در دهه فجر امسال به بهره‌برداري رسيد.
همچنين از 30 طرح نمونه در طرح 900 سيمرغ 2 طرح در استان به بهره‌برداري رسيدند و كارخانه فولاد علي‌گودرز در حال بهره‌برداري و همچنين كارخانه فولاد صدر خرم‌آباد در خط اول توليدي به بهره برداري رسيد.
استاندار لرستان افزود: مجتمع فولاد ازنا در يك سال آينده بهره‌برداري مي‌شود و مجتمع قضايي گهر لرستان در فاز اول در 3 _ 4 ماه آينده با توليد 10 ميليون ليتر آب معدني در سال مي‌تواند به عنوان بزرگترين توليد‌كننده و صادر كننده آب معدني به بهره‌برداري برسد. همچنين كارخانه توليد مواد غذايي در شهرستان درود و دهها سد آبگيري در حال احداث و يا مراحل نهايي مطالعات در استان وجود دارد كه يكي از بهترين سدهاي برق آبي به نام سد رودبار لرستان در علي‌گودرز 50 درصد پيشرفت داشته كه سالانه 450 مگاوات برق توليد خواهد كرد.
وي همچنين افزود: مطالعات فاز 1 و 2 سد برق‌ابي تنگ منشوره در كوهدشت در مرحله نهايي قرار دارد كه بخش عمده‌اي از شهرستان كوهدشت را زير كشت آبي قرار مي‌دهند همچنين 35 هزار از اراضي مستعد منطقه از كشت آبي به ديم تبديل خواهد شد.
وي همچنين با اشاره به اينكه قبل از انقلاب حتي 20 كيلومتر جاده روستاي آسفالته وجود داشت گفت: امروز 2500 كيلومتر جاده روستايي به صورت آسفالته احداث شده همچنين آزاد‌راه خرم‌آباد به پل زال به مسير 64 كيلومتر در انديمشك كه مطالعات آن قبل از انقلاب انجام شده ولي در دولت نهم اين آزاد راه 104 كيلومتري شامل 25 كيلومتر احداث تونل و 4/2 كيلومتر احداث پل ساخته مي‌شود.
صابري افزود: اين پروژه با 500 ميليون تومان سرمايه‌گذاري به كمك بخش خصوصي احداث مي‌شود كه برخي از تونل‌هاي آن در عمق 1200 متري زمين قرار گرفته‌اند.
وي افزود:‌با احداث اين بزرگراه طول مسير 64 كيلومتر و زمان مسافرت 2 ساعت كاهش مي‌يابد كه در بهار سال 88 راه‌اندازي خواهد شد.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.