رئيس اتاق بازرگاني و صنايع و معادن تهران در نامه اي به رئيس جمهوري نسبت به نحوه واگذاري شرکت مخابرات ابراز نگراني کرد و نوشت: واگذاري شرکت مخابرات به صورت يک شرکت واحد موجب ايجاد انحصار در ارائه اين گونه خدمات در کشور خواهد شد.

به گزارش مهر، يحيي آل اسحاق درنامه اي به دکترمحمود احمدي نژاد رئيس جمهوري که رونوشت آن براي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات،رئيس سازمان خصوصي سازي ومدير عامل شرکت بورس اوراق بهادارنيز ارسال شده است، نسبت به نحوه واگذاري شرکت مخابرات ابراز نگراني کرده وخواستار رفع مشکلاتي شده است که به زعم او، درشيوه قيمت گذاري، نحوه واگذاري وناديده گرفتن قراردادهاي طولاني مدت شرکت مخابرات وجود دارد.

يحيي آل اسحاق درنامه خود از شکل گيري انحصار ابراز نگراني کرده و نوشته است: واگذاري شرکت مخابرات به صورت يک شرکت واحد و به نحوي که کماکان، ارائه خدمات تلفن ثابت و خدمات وابسته را در سراسر کشور به عهده دارد، موجب ايجاد انحصار در ارائه اينگونه خدمات خواهد شد.

به اعتقاد او، نحوه واگذاري شرکت مخابرات با مواد متعددي از لايحه اجراي سياستهاي اصل 44 در تناقض و تضاد بوده و موجب انحصار و تضييع حقوق شهروندان خواهد شد.

رئيس اتاق تهران تاکيد کرده است: ايجاد مجدد زير ساخت هاي مخابراتي اعم از نصب چندين هزار کيلومتر کابل و چند هزار پست مخابراتي، نه براي کشور توجيه اقتصادي دارد و نه براي هيچ سرمايه گذاري، بنابراين انتظار نمي رود که اين انحصار به وسيله اعطاي مجوز هاي جديد سرمايه گذاري هم از بين برود .

يحيي آل اسحاق دربخش ديگري از اين نامه ياد آوري کرده است که با واگذاري شبکه کابل ها و سيم هاي مسي شرکت مخابرات در قالب دارائيهاي اين شرکت به بخش غير دولتي يا سرمايه گذار خارجي ، در صورت ضعف عملکرد اين شرکت و يا عدم توجه به حقوق مصرف کننده يا الزامات فني و اقتصادي ملي، امکان به وجود آمدن چالشهاي جدي محتمل خواهد بود.

درنامه اي که توسط رئيس اتاق بازرگاني وصنايع ومعادن تهران نگاشته شده،به اين موضوع نيز اشاره شده است که در ارزش گذاري و واگذاري شرکت مخابرات تعهدات و قراردادهاي اين شرکت با شرکتهاي فعال در حوزه مخابرات و فناوري اطلاعات مانند ارائه دهندگان خدمات اينترنت و تلفن همراه ناديده انگاشته شده اند.

به عقيده رئيس اتاق تهران ،اين مهم علاوه بر آنکه موجب انحراف تعهدات و دارائيهاي ارزش گذاري شده شرکت از ميزان واقعي آنها شده است موجب بروز کشمکش هاي قانوني و حقوقي فراواني در زمان پس از واگذاري نيز خواهدشد.

به نوشته يحيي آل اسحاق رويکرد کنوني نه تنها موجب صدمه به صدها شرکت متعامل شرکت مخابرات و در معرض تعطيلي قرار گرفتن آنها و بيکاري هزاران نيروي کارشناس و متخصص شده، بلکه به موجب قانون دولت نيز مکلف به تأمين خسارات ناشي از تعهدات اعلام نشده شرکت مخابرات در زمان واگذاري به خريداران جديد خواهد شد.

نامه رئيس اتاق تهران به رئيس جمهور همچنين دربرگيرنده سه پيشنهاد مشخص است که يحيي آل اسحاق توجه دولت به اين نکات را خواستارشده است.

به پيشنهاد او به منظور جلوگيري از ايجاد انحصار و فراهم سازي شرايط رقابت در کشور پيشنهاد مي شود تا شرکت هاي مخابراتي در سراسر کشور به صورت شرکت هاي استاني واگذار شوند. اين روش که در مورد شرکتهاي گاز رعايت شده است روش مناسبي براي فراهم سازي فضاي رقابت در کشور مي شود.

درنامه يحيي آل اسحاق همچنين از روش واگذاري حق بهره برداري طولاني مدت از اين شبکه به جاي واگذاري مالکيت کابلهاي مخابراتي و شبکه سيم مسي مخابرات کشور به عنوان يکي ديگر از موارد پيشنهادي اتاق تهران مطرح شده است.

به اعتقاد رئيس اتاق تهران استفاده ازاين روش مي تواند اين امکان را ايجاد کند که در صورت ناتواني شرکت پيمانکار در ارائه مناسب خدمات، دولت با شرکت ديگري وارد مذاکره شده وقرارداد تازه اي امضا کند.

رئيس اتاق تهران همچنين خواستارتعيين تکليف کليه قراردادهاي طويل المدت شرکت مخابرات شده و نتيجه آن را اطلاع خريداران، از کم و کيف قراردادها وجلوگيري از از تبعات منفي ناشي از ناديده گرفتن قراردادها عنوان کرده است.

يحيي آل اسحاق درنامه خود تاکيد کرده است:«ضمن پشتيباني قاطع از اجراي سياستهاي اصل 44 توسط دولت محترم و اعتقاد کامل به اصل واگذاري هر چه سريعتر تصدي گري هاي دولت، خواستار توجه به دغدغه هاي بخش خصوصي دراين زمينه هستيم».

براساس گزارش روابط عمومي اتاق تهران، نامه رئيس اتاق تهران درحالي براي رئيس جمهوري ارسال شده است که به گفته مديرعامل شرکت بورس اوراق بهادار، در حال حاضر اطلاعات شرکت مخابرات به سازمان حسابرسي ارايه شده وهنوز رقم سرمايه آن مشخص نيست.

بنا بر اظهارات علي رحماني، هنوز نام شرکت مخابرات در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت نرسيده است که اين موارد و انجام بروکراسي اداري واگذاري آن را با تاخير مواجه مي‌کند.

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.