تاريخ : | | نویسنده : chatpouya


ایلنا: منشور اخلاقي و رفتاري فوتبال ايران گويا قرار است در آينده‌اي بسيار نزديك گريبان رسانه‌هاي گروهي و نمايندگان آنها را نيز به نوعي بگيرد.

به گزارش ایلنا، تدوين‌كنندگان منشور در تعريف هدف خود از آن آورده‌اند كه اين آئين‌نامه اتفاق نظردر تعريف فرهنگ و ايجاد زمينه لازم براي بسط و گسترش فرهنگ اسلامي در ورزش پرطرفدار فوتبال با همكاري و تعامل‌ اهالي آن خواهد بود.

در منشور اخلاقي و رفتاري فوتبال ايران آمده است كه تمامي كساني كه در حوزه فوتبال نقشی را بر عهده دارند، مشمول اين آئين‌نامه خواهند بود و رسانه‌ها نيز يكي از عناصر تاثيرگذار قلمداد شده‌اند.
تدوين‌كنندگان منشور اخلاقي و رفتاري فوتبال ايران ماده 21 منشور را كلا اختصاص به رسانه‌ها داده و اين چنين آن را تعريف كرده‌اند:

ماده 21
رسانه‌هاي ورزشي اعم از ديداري، شنيداري، نوشتاري مكتوب و الكترونيكي نقش ويژه‌اي در تبليغ، ترويج، اشاعه و اجرا و كنترل اجرايي و نظارت بر مفاد منشور اخلاقي و رفتاري در فوتبال ايران و تقويت مباني و توسعه هدفمند آن در اذهان بازيكنان، مربيان، مديران، داوران، هواداران و ساير اقشار خواهد داشت، آن گروه از خبرنگاران، عكاسان، گزارشگران، تصويربرداران و كارشناسان مطبوعاتي كه در محيط‌هاي ورزشي فوتبال حضور مي‌يابند، بخشي از حوزه فوتبال مي‌باشند و لذا:

21/1 نسبت به ترويج و تقويت مباني ارزشي و اخلاقي منشور اخلاقي و رفتاري فوتبال ايران در جامعه ورزشي فوتبال تلاش نموده و اقدام نمايند.

21/2 نسبت به تشويق بازيكنان، مربيان، مديران، داوران و هواداران برتر اخلاقي و رفتاري اقدام و عملكرد خوب ومثبت و شايسته‌ آنان را به طور هدفمند ترويج و به عنوان الگوهاي برتر اخلاقي ترويج نمايند.

21/3 از چاپ و تيتر كردن عكس و گزارش و حواشي بازيكنان، مربيان، مديران و ..... كه عملكرد اخلاقي و رفتاري متناوب با مفاد منشور اخلاقي و رفتاري ندارند، در حد مقدور و امتناع تا باعث روشني و اشتباه آنان گرديده و در گناه رفتارهاي آنان شريك نباشند.

21/4 نسبت به بازيكنان، مربيان، داوران، مديران و مقامات رسمي تيم‌ها، باشگاه‌ها و فدراسيون و هيات‌ها برخورد صادقانه و اقدام انگيز داشته و اعمال و رفتار آنان را در چارچوب محيط‌هاي ورزشي فوتبال مورد علاقه و رسيدگي قرار داده و در انعكاس مصاحبه‌ها و نظرات آنان امانتداري و صداقت در نوشتار و چاپ را مراعات نمايند.

21/5 از درخواست مصاحبه خارج از محدوده فني مصاحبه‌ و در حين خروج بازيكن، مربي و مسئول از ميدان مسابقه، كه تحت تاثير خستگي و فعل و انفعالات برد و باخت بوده خودداري و از تصويربرداري و مصاحبه با آنان و پخش و چاپ آن در خارج از چارچوب آئين‌نامه مصاحبه (فوتبال) خودداري فرمايند.

21/6 خبرنگاران، بازيكنان و مقامات تيم‌ها و مقامات رسمي فوتبال و متقابلا آنها با خبرنگاران بايد برخورد احترام‌انگيز و متناسب با شان و فرهنگ ايران اسلامي داشته باشند، ولي چنانچه به هر دليل برخورد بي‌احترامي و توهين‌آميز با خبرنگاري اتفاق افتاد، خبرنگار موظف است بدون انعكاس رسانه‌اي مراتب اعتراض و گلايه و شكايت خود را مستند و مكتوب به مبادي ذي‌ربط (سازمان ليگ، كميته مسابقات فدراسيون و هيات‌هاي استاني و يا كميته فرهنگي و توسعه بازي‌هاي جوانمردانه)‌ارائه تا پيگيري و حداكثر ظرف مدت هفت روز رسيدگي و نتيجه اقدام به فرد ذي‌نفع اعلام شود.

21/7 در صورتي كه بازيكنان، مربيان، مديران، داوران، مقامات رسمي مسابقات و تيم‌ها و باشگاه‌ها از خبرنگار رسانه‌اي اعتراض داشته باشند، مراتب اعتراض خود را به طور مستند جهت رسيدگي رسانه مربوطه و رونوشت آن را جهت بررسي نتيجه به سازمان ليگ، فدراسيون و هيات محل ارسال خواهند كرد. در صورت عدم رسيدگي و برخورد مناسب‌ مدير رسانه مزبور، سازمان ليگ موظف است پس از تذكر كتبي به رسانه مزبور نسبت به موضوع الورود كردن خبرنگار به مدت سه هفته و در صورت استمرار ساير نماينده‌هاي رسانه مزبور (عكاس، گزارشگر، كارزشناس، تصويربردار و ...) به مدت يك ماه اقدام و نتيجه اقدام را به باشگاه و فرد ذي‌نفع و رونوشت اقدام را به مسئول مافوق رسانه مرتبط ارسال نمايد.
تذكر: تخلفات رسانه‌اي منجر به هتك حرمت و نشر اكاذيب فردي و گروهي در چارچوب قوانين مربوطه و در محاكم صالحه رسيدگي و پيگيري خواهد شد.   اين همه آن چيزي بود كه تدوين‌كنندگان منشور براي رسانه‌ها در نظر گرفته و قصد اجرايي كردن آن را دارد كه با مشكلات بسياري روبروست. مشكلاتي كه در آينده‌اي نزديك به آنها از طريق ايلنا اشاره خواهد شد.  

رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.